Žokej Chaloupka se vrací

Pokud patříte mezi skalní sledovatele známého dostihového závodu Velká pardubická, jistě už jste slyšeli o jejím čtyřnásobném pokořiteli a slavném českém dostihovém jezdci, žokejové legendě Václavu Chaloupkovi.

I přes to, že tento rok oslaví již pětapadesáté narozeniny, je znovu ve formě a chystá se opět usednout do sedla. Ve své prozatímní kariéře dosáhl neuvěřitelných 89 vítězství, a řadí se tak mezi nejlepší překážkové jezdce světové historie. Mezinárodně známým se stal, když se jako zatím jediný Čech dvakrát zúčastnil dostihu Velké národní v Liverpoolu.

Tuto sobotu se chystá jet dostih na malém závodišti Louka pod obcí Kakejcov, ležící kousek od Mirošova v Plzeňském kraji. Soutěže se plánuje zúčastnit se zkušeným, desetiletým překážkářem Debiczem. Zda Chaloupka skutečně vyjede, zatím není zcela jasné. Momentálně bojuje s nachlazením. Jak sám uvedl, finální rozhodnutí padne právě v sobotu.

Jeho zatím poslední dostih se uskutečnil před čtyřmi rok, kdy v Pardubicích skončil s klisnou Palomií na desátém místě. V ten samý den však také zjistil, že se nebude moci po devatenácté zúčastnit Velké pardubické, neboť veterinární komise do závodu nepustila jeho svěřence, ruského koně Grega. Šance utkat se znovu se slavným žokejem a pětinásobným vítězem Velké pardubické, Josefem Váňou, byla ve vteřině tatam.

Chaloupka se Velké pardubické účastnil naposledy v roce 1991, kdy s Drakem skončil na druhém místě právě za Váňou a jeho Železníkem. Sedm let trvalo, než se Václav Chaloupka vrátil ve skvělé formě na dostihové dráhy, a navázal tak na svou bohatou kariéru. Následně zvítězil hned v sedmi dostizích.

Poté se věnoval spíše bowlingu, ve kterém se spolu se svým družstvem stal mistrem republiky. Dnes se Chaloupka v Tochovicích věnuje především tréninku rovinových koní a chovu plnokrevníků.