Tabata – intenzivní trénink pro spalování tuků

tabata-trenink

Co je TABATA trénink?

Velice efektivní a intervalová metoda tréninku, u které zvýšíte fyzičku a zároveň získáte sílu (nárůst dynamiky a kondice). Za otce TABATA tréninku se považuje japonský lékař Izumi Tabata, který cvičení vyvinul v roce 1996 v Národním ústavu Fitness a sportu v Tokiu.

Tabata tréninkk je předchůzce HIT tréninku.

Princip TABATY

Při cvičení tabata tréninku se pracuje poměrem 2:1. Pokud máme cvik na svalovou partii, která se skládá z osmi sérii, tak každou sérii cvičíme 20 vteřin v co největší intenzitě a dalších 10 vteřin odpočíváme.

tabata-trenink

Jak to ve skutečnosti vypadá

  • cvičíme 20 sekund v plné intenzitě
  • odpočinek trvá 10 sekund
  • opakujeme u dalších 7 sérií

Nejdůležitější na cvičení tabaty je dodržovat časový interval v poměru 2:1. Při cvičení se snažte udělat co největší počet opakování ale nezapomínejte na techniku, která je taktéž důležitá.

Ideální variantou jak spálit tuky je běh. Tuky se však začínají pálit až zhruba po 30 minutách běhu. Pokud chcete tento čas urychlit, podívejte se na spalovače tuku.

Co k cvičení potřebujeme?

Trénink je prováděn v maximálním nasazení a využíváme vlastní váhu a bez speciálního příslušenství. V začátcích vám to určitě bude dostačovat, až budete v tabata tréninku zdatnější a získáte větší fyzickou zdatnost, můžete přidat švihadla, činky a další posilovací příslušenství.

Co cvičením získáte

  • zvýšení fyzické kondice
  • svalová vytrvalost a sílá
  • zpevnění celého těla
  • rychlejší metabolická proměna

Pokud začínáte s cvičením, tak trénink není příliš vhodný pro začátečníky. Doporučujeme trénink vykonávat, pokud už máte zkušenost s cvičením a disponujete fyzickou zdatností a dobrým zdravotním stavem.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *