Ranní rutina rekreačního sportovce
V tomto článku se podíváme na pár tipů, jak by mělo vypadat ráno rekreačního sportovce před podáním sportovního výkonu. Samozřejmostí by měla být kvalitní snídaně, bez energie výkony podávat nelze. Pro dosažení co nejlepšího výkonu a následné rychlejší regenerace můžete přemýšlet také o zařazení terapie červeným světlem do své ranní rutiny. Pojďme na to.
Kvalitní snídaně
Snídaně, základ dne. V případě rána před podáním sportovního výkonu to platí dvojnásobně. Co všechno by taková snídaně měla obsahovat?
Dost záleží na tom, na jaký sport se chystáte. Kvalitní snídaně před silovým tréninkem a snídaně před během se budou dost lišit. My to zkusíme zevšeobecnit a dát vám univerzální návod.
Tuky
Tuky jsou dobrým zdrojem energie, nejsou ale úplně vhodné ke snídani. Naše tělo je tráví dlouho a není tak schopno energii z nich pro trénink ihned po snídani využít. Tuky proto do svého jídelníčku zařaďte spíše v pozdějších fázích dne.
A co sacharidy?
Ty rozhodně ano. Sacharidy jsou výborným zdrojem energie pro váš trénink. Jejich množství ve snídani se odvíjí od toho, jaký sport děláte – obecně platí, čím náročnější silový výkon, tím vyšší množství sacharidů ve snídani budete potřebovat.
Vhodné budou rychlé sacharidy, které naše tělo lehce tráví. Energii z nich tak budete moci využít již při tréninku. Tyto sacharidy lze získat z ovoce, případně z rýžových chlebíčků. Nic ale nemůžete zkazit ani komplexními sacharidy, které vás budou energií zásobovat po delší dobu. Najdete je například ve vločkách či rýži.
Nakonec určitě nezapomeňte na bílkoviny. Jsou základní stavební hmotou svalů. Na vašem talíři jich ráno musí být dostatek.
Pár tipů: snídat tedy můžete nejrůznější potraviny, nejčastějšími jsou vejce, mléko, rýže, vločky, ovoce a zelenina a jejich nejrůznější kombinace. A ještě jeden osobní tip – přihoďte k tomu pár borůvek. Jsou doslova napěchované antioxidanty a flavonoidy, což vaše tělo ráno zcela jistě ocení.
Terapie červeným světlem
A jak s tím vším souvisí terapie červeným světlem? Ta dokáže maximalizovat fyzický výkon, který podáte, a napomoci vám s lepší a rychlejší regenerací po něm.
Provádí se tak, že své tělo vystavíte působení infračerveného světla z infračerveného panelu. Toto světlo proniká do hloubky tkání, kde poté buňkám pomáhá s tvorbou energie. Jednoduše řečeno svým buňkám ráno před výkonem „dobijete baterky“.
Červené světlo navíc také snižuje oxidační stres, čímž vašemu tělu pomůže rychleji po výkonu regenerovat.
Jak by to tedy ráno mělo vypadat? Nejdříve se najezte a poté si na 5-10 minut sedněte k infračervenému panelu. Pro dobrý výsledný efekt byste tak měli provést do jedné hodiny před samotným tréninkem.
Abyste navíc ještě podpořili regeneraci namáhaných tkání, postup zopakujte na chvíli také po tréninku.
Abychom to shrnuli, co vám tedy pravidelné využívání terapie červeným světlem s ohledem na váš trénink přinese?
- snížení svalové únavy
- podporu a zvýšení fyzického výkonu
- snížení svalové bolesti po výkonu a následnou rychlejší regeneraci
Tip pro pány
Pokud pravidelně sportujete, určitě chcete vypadat dobře. Posledním tipem pro zástupce mužského pohlaví je proto zařazení beard dopingu do ranní rutiny.
Jde o přípravek pro muže, kteří mají problémy s růstem vousů. Jednoduše se namaže do míst, ve kterých chcete podpořit růst vousů. Následně funguje tak, že dostatečně prokrví kůži a kořínkům vousů dodá všechny živiny, které k růstu potřebují.
Přípravek navíc kůži obličeje zvláčňuje a hydratuje, a obsahuje také látky, které ve folikulech dokážou nastartovat růst vousů. Lze ho také kombinovat s přípravky obsahujícími vitamíny, které jsou pro jejich růst potřebné.