Nejlepší protein

V následujícím článku se podíváme na to, jakou protein hraje roli v jídelníčku a při tréninku. Seznámíme vás s top produkty na trhu a také tím, k čemu je vůbec protein dobrý. Povíme si o tom, jaké druhy proteinu jsou k dostání na trhu a představíme vám jejich nejlepší rostlinné alternativy. Na závěr odpovíme na několik nejčastějších otázek, které zákazníky zajímají. 

Prom-IN CFM Evolution

Prom-IN CFM Evolution
Balení 2250 g Prom-IN CFM Evolution

Tento syrovátkový protein patří k jedněm z nejznámějších na trhu. Český výrobce Prom-IN je známý šetrnými metodami při výrobě. Neustále se snaží posouvat vpřed a zákazníkům nabízet co nejkvalitnější produkty.

CFM Evolution získal v roce 2017 ocenění Produkt roku. Je k dostání v balení 1000 g a 2250 g. Na výběr je z 6 příchutí – banánová, brusinková, vanilková, exotické ovoce, pistácie a čokoládová.

CFM Evolution byl vyroben za pomocí inovační nechemické metody CFM (mikrofiltrace probíhající za nízkých teplot). Díky té se v bílkovině zachovají všechny účinné složky. Navíc neobsahuje žádné plnidla ani zahušťovadla. Za to v něm najdete velkou dávku aminokyselin, laktáty a proteolytických enzymů, které štěpí bílkoviny. Je tedy velmi dobře stravitelný.

V jedné porci o 30 g najdete 23 g bílkovin, což je velmi dobrý poměr. Nesmíme zapomenout zmínit, že je plně instantní. Má dobrou rozpustnost zcela bez hrudek – nápoj je po rozpuštění ve vodě hladký a krémový. Protein výrobce doporučuje jak vrcholovým, tak rekreačním sportovcům.

 • CFM syrovátkový koncentrát, CFM syrovátkový izolát
 • 30 g bílkovin v každé dávce, vysoký obsah BCAA a L-Glutaminu
 • 2250 g, 56 dávek

Scitec 100% Whey Protein Professional

Scitec 100% Whey Protein Professional
Balení 2350 g Scitec 100% Whey Protein Professional

100% Whey Protein Professional je populární produkt od společnosti Scitec. Tento syrovátkový protein slibuje kvalitní podporu vašeho tréninku. Výrobce ho doporučuje jak sportovcům, kteří nabírají hmotu, tak zákazníkům v redukčním režimu.

100% Whey Protein Professional potěší vaše chuťové buňky, jelikož je k dostání ve 23 různých příchutích. Na své si tak přijdou jak milovníci ovoce, tak čokolády či cappuccina. Je k dostání v balení o 500 g, 920 g, 2350 g a 5000 g. Výrobce nabízí také mix chutí.

Co najdete uvnitř? Směs ultra-filtrovaného syrovátkového koncentrátu a izolátů, do kterého byl přidaný trávicí enzym a aminokyseliny (např. l-glutamin a l-leucin, skvělé po tréninku). Díky tomu je dobře stravitelný. Výrobce ale přidal také další suroviny jako např. regulátor kyselosti, zahušťovadla a barviva. Protein se vyznačuje dobrou rozpustností, počítejte ale s větším množstvím pěny.

 • CFM syrovátkový koncentrát, CFM syrovátkový izolát
 • 22 g bílkovin v každé dávce, vysoký obsah BCAA a L-Glutaminu
 • 2350 g, 78 dávek

Czech Virus Pure Elite CFM

Balení 2250 g Czech Virus Pure Elite CFM

Tento syrovátkový protein z dílny Czech Virus patří mezi dlouhodobě oceňované a oblíbené produkty. Výrobce ho doporučuje pro budování svalové hmoty i v rámci redukční diety, ženám i mužům. Byl vyroben pomocí CFM metody, která je maximálně šetrná a izoluje čistou bílkovinu bez ztráty proteinových komponentů. V jedné dávce jí najdete až 23 g.

Nejsilnější stránkou tohoto produktu je jeho složení. Jaké jsou výhody? Společně s probiotiky a prebiotiky, které rovněž najdete uvnitř, podporují funkci trávicího systému a posilují imunitu. Díky komplexu 5 enzymů se protein skvěle vstřebává. Pure Elite CFM je ideální opora při cvičení, hodí se zejména po tréninku, ale můžete po něm sáhnout v podstatě kdykoliv během dne.

K dostání je ve třech příchutích – čokoládová, vanilková a kokosová. Ochucen je pouze přírodním aroma. Má bezproblémovou rozpustnost a nepění. Navíc ho pořídíte za velmi výhodnou cenu.

 • CFM syrovátkový koncentrát, CFM syrovátkový izolát
 • 23 g bílkovin v každé dávce, vysoký obsah BCAA a L-Glutaminu
 • 2250 g, 75 dávek

K čemu je protein?

Proteinové přípravky pomáhají tělu doplnit bílkoviny.

Některé aminokyseliny vytváří naše tělo samo, ty se nazývají neesenciální. Za to esenciální aminokyseliny vytvořit neumí, a proto je důležité nevynechat je v jídelníčku. U proteinu je také zvláštní, že ho naše tělo nedokáže skladovat, na rozdíl třeba od tuku. Pokud tedy zrovna schází, nemá žádné rezervy, kam by mohlo sáhnout.

Skvělou alternativou k nejlepším proteinům je NaturalProtein, kde si můžete vytvořit vlastní protein podle svých preferencí. Recenzi NaturalProtein si můžete na webu pixolive.cz

S tím pomohou právě suplementy. Jejich další velkou výhodou je, že oproti masu mají zásadité pH. Pokud byste chtěli nedostatek proteinu dohnat zvýšenou konzumací masných výrobků, riskujete překyselení organismu. Syrovátkový protein naopak udržuje hladinu pH v normě.

K čemu je protein dobrý? Zajišťuje regeneraci kloubů a šlach. Najdete ho ale i v pleti či vlasech. Další důležitou roli hraje v přenosu kyslíku krvinkami. Podporuje imunitu, regeneraci a tvorbu nových buněk. Jak vidíte, bez proteinu se naše tělo neobejde. Pokud se dostanete do velkého deficitu, riskujete zdravotní obtíže.

Protein na růst svalů

Zajišťuje růst svalové hmoty, buduje kosti, vytváří enzymy a hormony. V případě nouze může tělo z proteinu čerpat také energii. Vysoký obsah bílkovin nezajišťuje jen podporu v budování svalstva ale dopomáhá k lepší regeneraci a ochraně svalové tkáně. Stejně jako regenerace i správný vyvážený příjem živin je nepostradatelnou součástí posilování.

Druhy proteinů

Proteinů existuje celá řada. Každý má trochu jiné využití. V následujícím textu jsme pro vás připravili přehled druhů, které jsou na trhu k dostání. Díky tomu budete mít jistotu, že nesáhnete vedle. Seznamte se s nimi a vyberte si ten pravý, který vás maximálně podpoří ve vašem snažení.

Syrovátkový protein (whey protein)

Syrovátkový je jeden z nejprodávanějších proteinů vůbec. Nejen, že podporuje regeneraci a tvorbu svalů, ale i odbourávání tuků. Bojuje tak na obou frontách, kde chce velká část zákazníků vidět výsledky. Zasytí, a navíc tělo pro jeho spálení spotřebuje větší množství energie než u jiných proteinů.

Syrovátka vzniká z kravského mléka. Ze všech proteinů má právě ona nejvyšší podíl aminokyselin. Najdete v ní například leucin, který je klíčový při tvorbě svalových proteinů po tréninku. Obsahuje také laktózu. Ta však není stravitelná pro každého. Pokud je to zrovna váš případ, tak nezoufejte. Na trhu jsou totiž k dostání i syrovátkové proteiny bez laktózy.  

Díky specifickému složení se poměrně rychle tráví a vstřebává, především v porovnání s jinými druhy proteinů. Měl by se proto konzumovat po tréninku nebo před ním. Syrovátkové proteiny jsou k dostání ve třech variantách, o kterých si povíme v následujícím textu.

Syrovátkový koncentrát

Dříve neměl příliš dobrou reputaci, především díky nižšímu obsahu bílkovin. To už ale dávno neplatí, v současnosti jich obsahuje 40 – 80 %(většinou ale kolem 80%)  Tráví se okolo dvou hodin, a proto ho nedoporučujeme lidem s problémy s trávením. V porovnání s izolátem v něm najdete více laktózy. Pokud je ale šetrně zpracován, obsahuje více typů bílkovin např. laktoglobulin či laktalbumin a jiné. Díky vysokým biologickým hodnotám se hodí zejména po tréninku. Má vyšší obsah cukru a tuků, hodí se proto zejména při nabírání objemu.

Syrovátkový izolát

Izolát je nejčistší syrovátkový protein. Najdete v něm až 90 % bílkoviny. Díky tomu téměř neobsahuje laktózu a doporučujeme ho lidem s intolerancí. Minimální obsah tuku a cukrů z něj dělá ideální přípravek pro lidi na redukční dietě. Můžete se na něj spolehnout i po náročném tréninku. Kvůli náročnější výrobě bývá dražší než koncentrát, počítejte tedy s vyšší cenou.

Syrovátkový hydro izolát

Syrovátkový hydro izolát se vyrábí procesem nazvaný hydrolýza. Díky tomu je výsledný produkt téměř bez alergenů a laktózy. Rychle se vstřebává a je vhodný i pro lidi se zažívacími obtížemi. Má minimum cukrů a tuků. Bílkoviny obsahuje více než 90 %. Jedná se o nejkvalitnější syrovátkový protein, který se dá pořídit. V porovnání s izolátem dosahuje lepších výsledků, co se týče regenerace i tvorby svalů. Počítejte s vyšší cenou. Hodí se pro nabírání svalové hmoty a objemu.

Kaseinový protein

Stejně jako syrovátkový protein, i kasein pochází z mléka, nejčastěji kravského. Kasein se ale vyrábí z té části mléka, která je tuhá a nerozpustná. Používá se například při výrobě sýra. V žaludku se mění konzistenci – stane se z něj gel. Sice se tak tráví déle, to má ale své výhody. Aminokyseliny se tak uvolňují pomaleji. Navíc se budete díky němu cítit sytí delší dobu, a snižuje tak pocit hladu.

Kasein je skvělý při redukční dietě. Pomáhá totiž udržovat svalovou hmotu, do které může tělo během hubnutí sahat jako do rezervy. To způsobuje nejen nevyvážený jídelníček, ale i jídelníček docela rozumný. Tělo má totiž tendenci sahat nejen do tuků, ale i do svalů. Abyste tento jev snížili na minimum, sáhněte po kaseinovém proteinu. Hodí se především na noc a během odpočinku.

Rostlinné proteiny

Ač v rostlinných proteinech najdete zpravidla méně aminokyselin než v těch živočišných, na trhu je k dostání hned několik kvalitních produktů, po kterých můžete bez obav sáhnout. Rostlinná alternativa může být zajímavým zpestřením. Je vhodná nejen pro vegetariány a vegany během cvičení, ale i jako doplněk stravy pro nesportovce.

Sójový protein

Patrně nejčastěji prodávaný rostlinný protein. Složením příliš nezaostává za klasickými proteiny živočišného původu, najdete v něm spoustu aminokyselin. A také něco navíc – isoflavony. Tato látka je podobná estrogenu. Při nadužívání může dojít ke snížení hladiny testosteronu ve vašem těle. Proto je důležité zachovat správné dávkování, především u mužů. Vědecké studie prokázaly, že co se týče budování svalové hmoty, jde o důstojnou alternativu k syrovátce.

Konopný protein

Konopný protein obsahuje spoustu kvalitních živin, které mají příznivý vliv na váš organismus. Co se ale budování svalové hmoty týče, tento protein nepatří mezi ty nejlepší. Obsahuje podstatně méně aminokyselin než syrovátka nebo sója. Pro nedostatek leucinu se nehodí konzumovat po tréninku.

Hrachový protein

Luštěniny jsou kvalitní náhradou masa v alternativních stravovacích směrech. Obsahují spoustu aminokyselin a leucinu, a tak slouží jako kvalitní zdroj bílkovin. Tento rostlinný protein je považován za nejlepší alternativu k živočišné syrovátce.

Jak vybrat protein?

Vycházejte z vlastních preferencí a toho, co očekáváte. Neexistuje jedna správná odpověď, jelikož pro každého se hodí trochu jiný produkt. Při výběru zvažte následující:

 • složení produktu a zdroj bílkovin – bezlepkové, bez laktózy, rostlinné + přídavky a dochucovadla
 •  kdy a jak často chcete protein používat – velikost balení, typ produktu
 • příchuť cena

Nejlepší značka proteinů

Výrobců je na trhu opravdu hodně. Jaká je ale ta nejlepší značka proteinu? Připravili jsme pro vás přehled předních jmen, v jejichž nabídce najdete ty nejkvalitnější produkty s optimálním poměrem cena/výkon.

 • Prom-IN
 • Scitec
 • Czech Virus
 • Bulk Powders
 • Reflex
 • Amix
 • BioTechUSA
 • MyProtein

Protein vhodný pro muže

Při výběru vycházejte opět z toho, co od proteinu očekáváte a z jakého důvodu ho chcete zařadit do jídelníčku. Syrovátkový pomůže při nabírání objemu a svalové hmoty. Díky vysokému obsahu leucinu se rychle tráví a urychluje budování svalů. Kasein pomůže s udržením svalů během hubnutí. Vhodné jsou v podstatě všechny vyjmenované v našem článku. Můžete sáhnout i po rýžovém.

Protein vhodný pro ženy

Pokud jste slyšeli, že ženy by neměly pít proteinové nápoje, jinak budou vypadat jako Arnold, není tomu tak. Ženské tělo nemá tak vysokou hladinu testosteronu, a proto je tento efekt velmi nepravděpodobný. Pokud ho samozřejmě nepodpoří i jinými suplementy.

Můžete se ale zaměřit na určité složky, které vám pomohou na cestě za vysněnou postavou, ať už to je hubnutí nebo přírůstek svalové hmoty. Protein nejen pomůže s regenerací, ale podpoří také imunitu, růst vlasů, nehtů, zdravé kosti a urychlí metabolismus. Doporučujeme produkty s vitamíny B6 a E, které jsou pro ženské tělo důležité.

Časté otázky okolo proteinů

Hubne se po proteinu?

Samotnou konzumací nic nezmůžete, pokud ho ale správně zakomponujete do jídelníčku a podpoříte pravidelným cvičením, budete se na váze posouvat rychleji než bez něj. V případě, že protein tvoří 25-30 % denního příjmu, tělo spaluje tuky podstatně rychleji. Navíc vás na delší dobu zasytí a snižuje chutě.

Jak se dávkuje protein?

To záleží na vaší hmotnosti, intenzitě tréninku a také tom, kolik přijmete bílkovin z normální stravy. Ženy mají zpravidla menší dávky než muži. Hodnoty se pohybují od 0,8 do 2,2 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti. Vždy záleží na vaší aktivitě a záměru u cvičení.

V jakých potravinách je nejvíce bílkovin?

 • maso (kuřecí a krůtí prsa, hovězí, tuňák, losos)
 • vejce
 • mléčné výrobky
 • luštěniny
 • ořechy

Podobné příspěvky