Kam se slupkami z brambor?

Brambory, kdo by je neměl rád? Pokud jste zvyklí je oloupat a bramborové slupky hodit do koše, tak přicházíte o cennou surovinu, kterou můžete použít při péči o zahradu, ale také pro další vaření či pro své zdraví a krásu. Přesvědčte se sami.

Slupky zdroj živin pro zeminu

Zkušení zahradníci a pěstitelé vědí, že bramborové slupky jsou přínosným zdrojem pro jejich zahrady. Slupky obsahují minerály a vitamíny pro rostliny jakéhokoliv druhu.

Přírodní hnojivo

Zkuste vsadit na přírodní podomácku vyrobené hnojivo z bramborových slupek, které obecně u ovoce a zeleniny obsahují nejvíce živin prospěšných pro rostliny. V bramborách je zastoupen například draslík, železo, měď, hořčík, sodík a mnoho dalších. Samozřejmě je důležité mít tuto zeleninu případně ovoce v bio kvalitě. Pro maximální množství živin pro Vaše hnojivo je nezbytné vybírat tu správnou odrůdu brambor. Lze vybírat dle barvy, kdy platí, že čím žlutější ši oranžovější brambora, tím více vitamínů a minerálů pod slupkou je.

Připravení hnojiva ze slupek je velmi snadné. Oloupané slupky nakrájejte na menší kousky, vložte do hrnce, zalijte vodou tak, aby byly pod hladinou, a několik minut vařte. Následně sundejte z plotýnky a nechte vychladnout. Jakmile bude roztok studený, můžete hnojit pokojové i venkovní rostliny. Výsledky by měly být viditelný až po třetí aplikaci. Tip: dokonce vyluhované slupky (alespoň 2 dny) slouží i jako zálivka odpuzující slimáky.

Složka bioodpadu

Bioodpady tvoří velkou část domovního odpadu, kdy průměrně jedna osoba za rok vytvoří mezi 40 a 75 kg kuchyňského odpadu. Slupky také můžete dávat do popelnice na bioodpad, pokud s nimi již nemáte další úmysly. Zredukujte tak množství směsného odpadu, který pak putuje na skládky. Bioodpad je následně zpracován v kompostárnách nebo v bioplynových stanicích. V kompostárně se bioodpad drtí v drtičce a pak složen na hromadu, takzvaně na zakládku, která 3 měsíce musí být pravidelně překopávána, aby se uvolňoval vzduch. Přibližně po třech měsících je kompost hotový a může se využít zpět do půdy.

Kompostování

Mezi základní pomocníky na vaší zahradě by měl patřit rozhodně kompostér. Protože nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Kompostéry předchází tvorbě odpadu a většímu množství odpadu na skládkách, protože v popelnicích končí až 50 % odpadu, který by mohl být vyhozen a rozložen v kompostéru. Dobře založený kompost totiž znamená, že se v něm rozběhne přeměna organických látek v humus a může tak vzniknout užitečná přísada pro Vaše záhony.

Co vše můžeme dát do kompostéru?

Do kompostéru patří veškerý zahradní odpad jako tráva, listí, hlína apod. Do kompostéru patří odpad vzniklý vařením doma v kuchyni, právě jako jsou bramborové slupky. Pokud máte kompostér nebo se k jeho koupi teprve chystáte, můžete nadále místo do směsného odpadu házet do kompostéru také kávový lógr, vyluhovaný čaj sypaný, skořápky z vajec, bioodpad od zeleniny a ovoce (ne tropického), drcené ořechové skořápky a dokonce papírové kapesníky. Praktické je, si v kuchyni vytvořit oddělený košík na bioodpad, který jednoduše následně hodíte do kompostéru nebo i do bioodpadu do hnědé popelnice.

Potrava pro drůbež

Věděli jste, že drůbež sezobe skoro všechno, co jim do korýtka naložíte? Měli byste si ale dát pozor, protože ne všechno může drůbež jíst. Mimo klasické zrní můžete zužitkovat zbytky z chodu domácnosti i jinak, než do kompostu.

Brambory

Zbyly Vám ještě slupky od brambor? Uvařte je slepicím! Slepice je totiž milují. Neměly by se ale dávat syrové, zejména zelené. Ty totiž obsahují vysoké množství jedovatého solaninu. Uvařené a vychladlé slupky ale slepice sezobou, ani nebudete vědět jak.

Pozor! Drůbež některou zeleninu nemůže

To, že bramborové slupky jsou výživným zpestřením stravy pro drůbež ovšem neznamená, že slepicím můžete dát všechnu zeleninu, co máte doma. Například ledový salát se může zdát jako ideální potravina, bohužel tomu tak není. Má vysoký podíl vody a může způsobit střevní problémy. Podobně jako sezónní rebarbora, která obsahuje nevhodné látky pro trávení a po vlivu silného chladu může být pro slepice i jedovatá. Zcela jedovaté je nejen pro slepice, ale i pro čtyřnohé domácí mazlíčky, avokádo.

Pro zdraví i krásu

Slupky od brambor mohou sloužit i Vašemu zdraví a kráse. Přinášíme několik tipů, jak takové zbytky je efektivně využít.

  • První pomoc – pokud se spálíte, říznete či škrábnete, čerstvou slupku stačí přiložit na zranění. Ránu ochladí, dezinfikuje a podpoří hojení.
  • Proti pigmentovým skvrnám – pokud patříte mezi ty, které trápí kruhy pod očima a skvrny, stačí taková místa přejíždět mokrou stranou slupky a časem byste měli vidět, jak místa blednou.
  • Bělení zubů – pokud slupky dokážete udržet v ústech na zubech po delší chvíli řeznou stranou, měli byste vidět po pár použitích přírodní bělící účinek.

Podobné příspěvky