Jak vybrat běžecké boty?

Pokud patříte mezi aktivní sportovce, asi vás příliš neláká představa dlouhých hodin strávených výběrem běžeckých bot. Přesto není radno jejich nákup podcenit – v případě, že si vybereme nevhodné boty, se může stát, že se nejen zhorší nás sportovní výkon, ale také si můžeme přivodit nenávratné zranění. Na co si tedy dát při výběru běžeckých bot pozor?

Buďte k sobě upřímní

Ještě než se vydáte kupovat běžecké boty, je třeba zvážit, na jaké úrovni se zrovna nacházíte. Boty pro začátečníka trpícího například mírnou nadváhou totiž můžou vypadat diametrálně odlišně od těch, které si pořídí běžecký profík

Dalším kritériem je terén, po kterém se chystáte běhat. Opět se snažte brát v potaz to, kde běháte nejčastěji a nejpravidelněji – sice si možná představujete, že budete běhat krásnými lesními stezkami, ale v praxi vaše trasa může trasa vést po tvrdém asfaltu či například tartanu na stadionu. Pokud víte, že trasy pravidelně měníte, zvažte koupi dvou různých bot. Pro každý typ terénu se totiž hodí jiná podešev.

Zatímco na cyklostezky, chodníky a jiné zpevněné povrchy bychom měli volit převážně silniční běžecké boty s jemným vzorkem, který nám na rovném povrchu poskytnou dobrou trakci, na lesní cesty zvolte spíše crossové boty s podrážkou s výrazným vzorkem, díky které se vám poběží dobře i na nerovném a kluzkém lesním či polním terénu. Rozdíl však nespočívá jen v podrážce, ale například také v celkové odolnosti boty proti vodě a poškození (tu mají zpravidla vyšší crossové boty, díky čemuž se hodí do náročného terénu).

Pokud se vám nechtějí kupovat dvoje boty, ale víte, že terény často střídáte, můžete si koupit takzvané citycrossové boty, jejichž vzorek je na pomezí mezi předchozími dvěma typy. V případě, že běháte po zpevněných lesních cestách, které se střídají se silnicí, vystačíte si se silničními botami.

Zvažte i délku běhu

S tím souvisí i délka běhu, tedy jestli nám bude běžecká bota sloužit při tréninku či závodech, dlouhých či krátkých bězích, nebo jen v rámci rekreačního běhání párkrát do týdne. Na poslední jmenovaný účel vám postačí takzvaná bota objemová, která je díky bohatému tlumení stavěná na dlouhodobou výdrž. Nevýhodou může mít mnohonásobně vyšší váha oproti botě závodní či tempové. 

Je rozdíl, pokud běháte rekreačně a nebo sportovně na atletické dráze

Pokud běháte rychlé tréninky a dlouhé závody, dobrou volbou bude právě zmiňovaná bota tempová. Závodní boty jsou, jak již vyplývá z názvu, určeny především závodním a pokročilým běžcům, kteří toho příliš neváží. Nejedná se však botu vhodnou na delší tratě, jako je například maraton nebo půlmaraton. Využijete ji spíše u běhu do deseti kilometrů. Na půlmaraton zvolte spíše botu tempovou a na maraton poslední z nich, tedy objemovou, která zajistí dostatečné pohodlí i při čtyřech desítkách kilometrů.

Berte v potaz svou techniku běhu a nášlap

Opět přichází čas na upřímnost, tedy pravdivě zhodnotit svůj styl běhu a došlap. Velké množství běžců má totiž sklony k nekorektnímu typu došlapu, což se následně může projevit zdeformovanými botami, především v případě, že byly špatně zvolené. Následkem jsou časté problémy s kotníky, vazy, koleny či dokonce i kyčlemi, které při špatném úhlu kotníku při došlapu značně trpí. 

Také nesmíme zapomínat na samotná chodidla – ta jsou při dopadu zatížena dvoj až trojnásobkem běžcovy váhy. Z toho důvodu jsou boty zpravidla opatřeny tlumícím materiálem. U většiny výrobců se bohužel jedná o levnou pěnu, která brzy ztrácí schopnost tlumit dopad. Pokud tedy patříte k aktivnějším běžcům, zvolte spíše pokročilejší tlumicí materiály a technologie. 

Tlumení samotné by mělo být největší na patě, na kterou bychom měli při běhu správně našlapovat. Jak však již bylo řečeno, každý běžec má zpravidla svůj vlastní styl běhu i nášlapu. Nejčastěji bychom mohli vidět nášlap neutrální, supinaci, či pronaci. A co tyto jednotlivé pojmy znamenají? 

Neutrální nášlap je takový, při němž při běhu pata dopadá na střed, či jenom mírně na vnější či vnitřní stranu. Pro tento nášlap jsou vhodné boty bez pronační podpory, které jsou vhodné i v případě nášlapu supinačního, tedy takového, kdy je pata vychýlena na vnější stranu. To si můžete představit jako pozici pat u lidí, kteří mají nohy do O. Tento nášlap však není ve většině případů potřeba korigovat, postačí tedy opět boty bez pronační podpory.

Ta je však třeba u takzvaného pronačního došlapu, kdy se kotníky, respektive chodidla i holeně, stáčejí dovnitř, tedy do tvaru písmene X. Pokud chceme předejít zranění a poškození kloubů, zvolit bychom měli boty s podporou pronace, které jsou stabilnější. Na vnitřní straně těchto bot je navíc pěna, která dokáže nežádoucí vpadnutí kotníku korigovat. Tyto boty často v obchodech najdete pod označením Support (čili podpora) nebo Stabil (stabilní).

I správná velikost boty je důležitá

Přestože nad velikostí boty zpravidla až tolik neuvažujeme, pro pohodlný běh se jedná o jedno z nejdůležitějších kritérií. Nejčastější chybou je výběr stejné velikosti jako u bot, které nosíme v rámci běžného chození – u běžeckých bot bychom měli zvolit botu o jedno až dvě číslo větší, a to z jednoho prostého důvodu. Nohy při běhu lehce otékají, což v případě, že na nich máme přesně sedící boty, může vést k puchýřům či dokonce odumřelým nehtům následkem dlouhodobého tlaku na nehtové lůžko. Pokud boty kupujete přes internetu, doporučujeme nespoléhat na obecnou tabulku velikostí a své chodidlo nejprve pečlivě změřit – měřte nohy v ponožkách, jaké běžně nosíte na běhání. 

Podobné příspěvky