Jak odhlučnit posilovnu?

odhlucneni posilovny

Ať už pravidelně navštěvujete fitness centrum, či máte malou posilovnu k dispozici v rámci svého domova, pravděpodobně víte, že jde o poměrně hlučné prostředí. Při realizaci podobných projektů je proto třeba nezapomínat na dostatečné odhlučnění, a to jak stěn, tak stropu, dveří či podlah. V dnešním článku vám poradíme, jak na to, ať už se jedná o domácí posilovnu či komerční prostory.

Proč je třeba posilovnu odhlučnit?

Asi se shodneme, že posilovna či sál určený pro fitness lekce nepatří mezi nejtišší prostředí. Zatímco v tradiční posilovně je třeba myslet především na zvukovou izolaci podlahy, která musí být připravena na nárazy těžkých vah a činek, u cvičebních sálů je důležité odhlučnění stěny z hlediska hlasité hudby.

Zatímco u komerčních posiloven je dostatečná zvuková izolace stěn i podlah zpravidla samozřejmostí, v případě domácí posilovny se na odhlučnění často zapomíná. Vězte však, že hlasitá hudba, dupot či dopady činek na podlahu se domem či bytem opravdu hlasitě rozléhají. Pokud je posilovna umístěna v patře či například v blízkosti ložnice nebo dětského pokoje, dostatečné odhlučnění je naprosto nezbytné. 

Na co při odhlučnění posilovny nezapomínat?

Je třeba si uvědomit, že pouze jeden druh/typ odhlučnění zpravidla nestačí. Proti hluku bychom měli izolovat nejen stěny, ale například také podlahy a strop (zejména v případě, že jsou nad posilovnou další obytné místnosti). Ač se na první pohled může zdát přenos zvuku přes dveře zanedbatelný, součástí kvalitní zvukové izolace posilovny by mělo být i odhlučnění dveří, které bývají nejslabším článkem zvukové těsnosti místnosti. 

Než se pustíte do nákupu materiálu, o kterém si povíme dále v článku, rovněž zvažte, z jaké strany chcete stěny izolovat. Pro odhlučnění okolních místností je ideální izolovat posilovnu zevnitř. Na druhou stranu může akustická izolace zmenšit celkový prostor, kterého nebývá v domácích posilovnách nazbyt.

Nejlepší materiál pro odhlučnění posilovny

Zatímco v případě podlah zpravidla sázíme na kročejovou izolaci či nejrůznější gumové podložky umístěné v nejvíce exponovaných místech (např. činková zóna či zóna pro funkční trénink), v případě stěn a dveří je výběr o něco rozmanitější. Pro snadnou instalaci jsou oblíbené zejména akustické desky, které lze nalepit přímo na stěnu. Nejefektivnější z hlediska odhlučnění je však instalace desek na dřevěný rošt, který se nedotýká původní stěny.

Pokud chcete prostor nejen odhlučnit, ale také zlepšit jeho akustické vlastnosti (zejména v případě fitness sálů, pro které je typická ozvěna), vhodnou volbou je rovněž akustická pěna. Podobně jako v případě akustických desek zvládnete její instalaci svépomocí – stačí ji podle pokynů výrobce nalepit na stěnu, případně také strop či dveře. 

Podobné příspěvky