Co je sibiřský ženšen a jak užívat

Eleuterokok ostnitý čili Sibiřský ženšen se vzdáleně podobá ostružiníku a díky výhonkům s velkým množstvím ostnů dostal přívlastek ostnitý. Jedná se o keřík, jehož hlavní výhony mají šedavou kůru, mladší větvičky hnědožlutou. Na zimu opadává, ale mrazu odolává velmi dobře. Z konců jednotlivých výhonků vyrůstají velmi silně páchnoucí květy, které se rozvíjejí na samém sklonku léta. Nesmí vás překvapit, že na keříku najdete květy dvou barev: samičí mají narůžovělou barvu, samčí jsou světle žluté. Z nich se potom stávají bobule černé barvy, které dozrávají v září. Uvnitř bobulí se skrývá pět semen. Jak napovídá jméno Sibiřský, nejlepší podmínky má keř na Sibiři, tedy v Rusku, můžete na něj ale narazit i v Číně.
Největší léčebnou hodnotu z celého keře mají kořeny, které se dají ze země vydobýt poměrně snadno, nerostou totiž příliš hluboko, vlastně se plazí poměrně mělce pod povrchem. Kořenový systém eleuterokoku ostnitého tvoří důmyslnou pavučinu rostoucí 10-30 metrů do délky. I samotné kořeny podobně jako květy vykazují silný zápach. Díky svojí ostré chuti si vykoledovaly také přezdívku divoké kořeny. Sklízet jejich úrodu se vydejte buď těsně po dozrání černých bobulovitých plodů, tedy s počátkem podzimu během září a října, případně to můžete zkusit i zjara.

Jak napovídá jméno Sibiřský, nejlepší podmínky má keř na Sibiři, tedy v Rusku, můžete na něj ale narazit i v Číně.
Účinky sibiřského ženšenu
Kořeny jsou významné hlavně díky obsahu polysacharidů a glykosidů, kromě toho se v nich nacházejí také vitamíny C a E a dále minerály jako železo, vápník, chrom, zinek a hořčík.
Sibiřský ženšen nabízí velmi rozmanité účinky. Lidskému organismu dodává chybějící energii. Je stimulantem při velké fyzické námaze. Podporuje tělesnou i duševní výkonnost, tlumí napětí a stres. Napomáhá růstu svalstva a zvyšování tělesné síly. Příznivý vliv má i na léčbu některých chorob psychiky. Hlavně podporuje paměť.
Snižuje hladinu špatného HDL cholesterolu v krvi, snižuje a stabilizuje krevní tlak a puls. Ve stáří zlepšuje vitalitu organismu. Je vhodné zařadit Sibiřský ženšen jako součást léčby při rekonvalescenci po dlouhých a těžkých nemocech nebo náročnějších operacích, kdy napomáhá návratu organismu k normálnímu fungování. Příznivě působí také na zdravotní stav diabetiků. Jde zároveň i o přírodní antidepresivum. Pomáhá i bojovat s aterosklerózou, snižováním hladiny cholesterolu brání tvorbě aterosklerotických plátů. S Eleuterokokem ostnitým můžete díky širokému léčebnému působení nahradit klasický ženšen. Nebojte se ani jeho zevního použití.