Co je Rozchodnice, poznejte účinky

co-je-rhodiola

Rozchodnice růžová čili Rhodiola Rosea, rostlina, které se též někdy přezdívá zlatý kořen, je i se svými účinky známá již nejméně 400 let. Řadí se do čeledi Crassulacea. Nejlépe se jí daří v nadmořských výškách od 3300 až po 6000 metrů. Narazíte na ni v Altaji, v sibiřských horách, ale také v Malé Asii a na Dálném východě. Dvoudomá víceletá rostlina se pyšní chocholíkem rostoucím na silném oddenku. Chocholík zdobí žluté kvítky, jejichž vůně asociuje vůni růžového oleje, nosí tedy ve svém jméně přídomek Rosea. 

Účinky

Rozchodnice růžová patří do skupiny adaptogenů, tedy látek, které nám pomáhají přizpůsobovat se zátěži prostředí. Má příznivý vliv na lidský organismus, přitom nijak nenarušuje přirozené prostředí organismu. Pomáhá tlumit stres a jeho následky, celkově stabilizuje funkce a pochody v lidském těle. Největší sílu mají látky obsažené v oddenku rostliny, z nich se vyrábí léčebná tinktura. Ovšem někdy se využívá rovněž kořen. V rostlině se nachází flavonoidy, heteroglykosidy a rosiridol, organické kyseliny a steroidní látky, vše především v kořenech a oddenku byliny. Nejsilnější účinky vykazují především dvě látky, a to Salidrosid a Rosavin.

rozchodnice-starnuti

Rozchodnice zpomaluje stárnutí buněk

Příznivé účinky Rhodioly Rosey potvrzují i vědecké studie. Pomáhá obnovovat jak fyzické, tak i duševní síly. Funguje jako stimulant nervové soustavy. Kromě antistresového působení má velký význam i pro kardiovaskulární systém. Chrání srdce, stabilizuje srdeční rytmus, podporuje srdeční sval. Povzbuzuje imunitu, a to i v boji proti nádorům. Pokud ale již rakovina propukla, může být Rhodiola Rosea součástí doplňkové léčby, kdy lidskému tělu pomáhá zvládnout nepříznivé efekty spojené s chemoterapií. Působí v buňkách silně antioxidativně, což znamená, že organismu umožňuje vypořádat se s volnými radikály, tedy reaktivnimi látkami s volnými elektrony. Tyto molekuly stojí za stárnutím organismu, ničí buňky, a právě ony způsobují řadu civilizačních chorob včetně těch spojených se stárnutím. Rozchodnice proti nim bojuje. Kromě toho dokáže regulovat hladinu cukru v krvi a napomáhá i regeneraci jater. Blahodárné je i její působení na trávicí soustavu. Podporuje i sexuální funkce, a to jak u mužů, tak i u žen. Zlepšuje fyzické výkony, a to nejenom kondici jako takovou, ale i vytrvalost.   

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *