Co je Guarana, poznejte její účinky

Guarana-ucinky

Pravlastí Guarany čili Paulinie nápojné jsou amazonské pralesy. Indiáni žijící v této oblasti znali povzbuzující účinky semen této liánovité pnoucí rostliny už před mnoha staletími. Semena snižovala jejich únavu z bojů a naopak zvyšovala fyzickou i duševní sílu. Zároveň věděli, že paulínie kromě stimulace centrální nervové soustavy dokáže i tlumit bolest.

Do Evropy se její semena dostala v roce 1669 díky jezuitskému misionáři Joau Felipovi Bettendorfovi, který působil kolem řeky Maués. První popis vlastností guarany pochází z období kolem roku 1700 od německého botanika Theodora von Martiuse, který z ní dokázal izolovat látky, kterou nazval guaranin (jiný název pro kofein)

Co obsahuje Guarana a jaké má účinky?

V semínkách guarany se ale kromě kofeinu nachází i jiné látky, a to například další stimulanty jako theobromin a theofylin, kromě toho i tanin, amidon či baranin. Z obsahu plodů paulínie nápojné stojí za pozornost i katechinové třísloviny, pryskyřice a rostlinné silice a také antioxidanty bojující proti stárnutí organismu. Důležité jsou rovněž vitamíny skupiny B, vitamín C a v neposlední řadě i rostlinné oleje.

Co-je-to-Guarana

Kofein se v guaraně nachází ve vysokém množství a stojí za jejími silně povzbuzujícími účinky. Velkou výhodou je, že se z paulínie tato látka vstřebává postupně v určitém časovém úseku, nikoli skokem po kterém následuje pokles jak je typické pro většinu kofeinových zdrojů. Proto semínka umí člověku dodat energii, jež mu vydrží po delší dobu. Tlumí únavu, mají pozitivní vliv na mozkovou činnost, paměť i celkové soustředění.

Zároveň se řadí také k přírodním antidepresivům.

Pořádně nakopnout organismus dokážou semínka i při kocovině způsobené nadměrným popíjením a s tím spojenými bolestmi hlavy. Stejného efektu dosahují i při migrénách.  Zároveň jsou užitečným pomocníkem při hubnutí, protože tlumí chuť k jídlu a podporují spalování tuků. Svojí práci paulínie odvede také při vylučování toxinů z lidského těla. Paulínie je oblíbená i u žen, protože díky ní snáze zvládají nepříjemné menstruační bolesti. Zkrátka však nepřijdou ani muži, protože podporuje potenci. Především v latinskoamerických zemích se řadí k oblíbeným afrodiziakům

Jak guaranu dávkovat?

Musíte být ale opatrní na dávkování gurany. Nikdy proto nepřekračujte doporučené množství. Překročení dávky může přinést příznaky typické pro předávkování kofeinem, a to bolesti hlavy, neklidné a nervózní stavy, bušení srdce, zvracení nebo třes či dokonce křeče. Vystříhat by se guarany měli lidé užívající léky snižující krevní srážlivost jako například warfarin. Vhodná není ani pro těhotné a kojící ženy a pro děti. Nedoporučuje se u osob, u nichž je vzhledem k jejich diagnózám vhodné spíše zklidnění. Týká se to pacientů se srdečními vadami, vysokým krevním tlakem, epilepsií. Neužívejte ji také večer, kofein způsobuje nabuzení a tím pádem spánkové poruchy. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *