Bojíte se šedin? Poradíme vám, jak předcházet šedivým vlasům
Nejspíš se bojíte okamžiku, kdy si najdete první (nebo naopak další) šedivý vlas. Dříve či později čeká šedivění každého, přesto existuje několik způsobů, jak šediny o pár let oddálit i bez barvení. Možnosti, jakými můžeme zabránit předčasnému šedivění vlasů, si představíme v následujícím článku.
Co má vliv na barvu našich vlasů?
Nejprve je nutné si ujasnit, díky čemu mají naše vlasy barvu – tu jim dodává pigment zvaný melanin. Pokud jsou naše vlasy světlé, tedy zrzavé či blonďaté, obsahují takzvaný pheomelanin, který má tendence ztrácet barvu rychleji, což je také důvod, proč lidé zrzaví či světlovlasí mají ve stáří vlasy spíše bílé než šedé. Naopak tmavé vlasy obsahují takzvaný eumelanin, čili tmavý melanin, který ztrácí zabarvení mnohem pomaleji. To vede ke vzniku šedivých vlasů.
Hlavní příčina šedivění
Bohužel musíme konstatovat, že šedivění je stejně jako další příznaky stárnutí dáno především geneticky, což znamená, že ho nemůžeme do jisté míry vůbec ovlivnit. Genetika má vliv zejména na to, v jakém věku nás šedivění vlastně čeká. Pokud vaši rodiče zešedivěli už ve třiceti letech, nejspíše vás čeká to samé. Přesto byste se měli snažit dbát na zdravý životní styl, kterým můžete první šediny alespoň o pár let oddálit.
A kde vlastně první šedé vlasy vůbec hledat? Nejčastěji se šediny objeví nejprve kolem skrání, odkud se začínají postupně šířit i dál. To je na jednu stranu dobrá zpráva – pokud jste zatím nenarazili na šedivé vlasy v okolí obličeje, nejspíš se žádné neskrývají ani na zadní straně hlavy, kam si příliš dobře nevidíte. Co se týče rychlosti šedivění, nemusíte se bát, že by šlo o nějaký závratně rychlý proces. Ve většině případů se šedé vlasy objevují postupně v průběhu let.
Životním stylem proti šedinám
Jedním z nejlepších způsobů, jak preventivně zakročit proti předčasnému šedivění, je zdravý životní styl. Šedé vlasy se předčasně objevují zejména u lidí, kteří jsou silní kuřáci, či například trpí chudokrevností nebo jiným deficitem důležitých vitamínů a minerálů. V neposlední řadě stojí za šedivěním také dlouhodobý stres.
Pozor na stres
A právě stres je v současné době nejčastější příčinou šedivění. Zkuste si vzpomenout, kdy jste si objevili první šedivý vlas. Možná to bylo právě v období státnic na vysoké, při úmrtí v rodině, rozchodu či dlouhodobém stresu v práci. Stres totiž výrazně snižuje odolnost celého našeho těla proti oxidaci, která je častou příčinou ztráty melaninu ve vlasech, což vede k šedivění. Máme pro vás bohužel jednu špatnou zprávu – poškození vlasu stresem je trvalé, na rozdíl od šedivění následkem nedostatku vitamínů.
Vitamínový deficit
Pokud se domníváte, že spouštěčem předčasného šedivění nebyl stres, je dost dobře možné, že za ním může nedostatečný příjem některých vitamínů a dalších živin. Pokud patříte mezi vegetariány či vegany, nezapomeňte si hlídat příjem vitamínu B12. Důležitý je také dostatek vitamínu H, čili biotinu. Ten se podílí na tvorbě keratinu, což je bílkovina, která je nezbytná pro normální vlasovou strukturu. Pokud jí máme v organismu nedostatek, vlasy nejen ztrácejí barvu, ale také mají sklony se ztenčovat a posléze lámat.
Vitamíny však nesouvisí jen s výživou vlasu, ale také s již zmiňovaným stresem. Šednutí vlasů totiž může způsobovat i takzvaná migrace melanocytů od vlasové cibulky, což je proces vyvolaný působením škodlivých volných kyslíkových radikálů, tedy oxidačním stresem. Tomu se vyhneme jak omezením kouření a vystavování se UV zářením, ale také konzumací potravin bohatých na antioxidanty. Mezi ty patří jídlo bohaté na vitamíny C a E, tedy například citrusy, borůvky, ryby či řada ořechů a semínek. Kromě toho bychom měli mít ve stravě dostatek stavebních prvků vlasu, tedy vápníku, křemíku, zinku, hořčíku a kyseliny pantotenové. Tyto prvky můžeme v případě jejich nedostatku v pestré stravě doplnit i nejrůznějšími suplementy a doplňky stravy.
Pozor, za předčasným šedivěním může být i vážná nemoc
Pokud se vaši rodiče navzdory pokročilému věku mohou pyšnit stále sytou barvou vlasů, zatímco vy začínáte už od mládí šedivět, zpozorněte. Za předčasným šedivěním totiž nemusí být jen nedostatek vitamínů a minerálů, ale také například řada nemocí. Tělo nám prostřednictvím šedivých pramenů dává najevo, že něco není v pořádku.
A jaké nemoci může předčasné šedivění signalizovat? Nejčastěji se jedná o onemocnění některých orgánů jako například jater, ledvin, štítné žlázy. Také se může jednat o propukající nemoc krevného oběhu. Méně častěji jsou příčinou i opravdu závažná onemocnění, jako je například Hutchinsonův-Gilfordův syndrom, Wernerův syndrom či dokonce autoimunitní onemocnění štítné žlázy. Pokud tedy máte kromě šedivění i další neobvyklé zdravotní potíže, nic nepodceňte a zajděte si na rozbor krve, ze kterého se dozvíte více.
Jak bojovat se stávajícími šedinami?
Pokud už je na prevenci pozdě a barva vaší kštice má svá nejlepší léta za sebou, nevěste hlavu. Stále je spousta způsobů, jak vlasům jejich barvu alespoň částečně navrátit. Kromě klasického barvení můžete vyzkoušet například nejrůznější přípravky proti šedivění vlasů, které brání oxidaci melaninu či naopak svým působením vytváří ve vlasech pigment podobný původnímu zabarvení vlasů. Na rozdíl od barvy je potřeba přípravek důsledně nanášet na vlasy každý den, jinak se nedočkáme příliš přesvědčivého výsledku. A pokud máte dostatek sebevědomí, můžete nechat své vlasy zazářit v celé jejich stříbrné kráse.